Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Yazar Birkan Uğur SARI
0 Yorum Yap

Sosyal medyanın tüm dünya üzerinde yaygınlaşması ile birlikte, bu kervana kamu kurumlarıda dahil oldu. Öncesinde vatandaşlar şikayetlerini kamu kurumlarına gelip, saatlerce sıra bekleyip akabinde dilekçe verip dile getirirken artık her şey çok değişti. Vatandaşlar rahatsızlık duyduğu şikayetleri veya yaşadığın şehrin gelişimi ile ilgili önerilerini tek bir yorumla/mesajla kurum yetkililerine iletebiliyorlar.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?”  sorusunun cevabını bu makalemde siz değerli okurlarımla paylaşacağım. Öncelikle halka hizmet vermekle görevli kamu kurumları,  kendi bünyelerinde mutlaka sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı gibi ünvanlara sahip kişileri görevlendirmeleri gerekmektedir. Bu kişiler bağlı bulundukları kurumların sosyal medya hesaplarının açılması, yönetilmesi ve kurum ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendirici paylaşımların yapılmasından sorumlu tutulmalıdır.

1- Neden Sosyal Medya ? 

Kamu kurumları gerçekleştirmiş oldukları çalışmalarını halk ile paylaşmak ister. Bunun en hızlı ve ücretsiz yolu hiç şüphesiz ki sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz çalışmaları, seminerleri, ihaleleri,  projeleri ve daha nicesini çok kolay bir şekilde milyonlarca kişiyle paylaşabilirsiniz.

Belirlediğiniz hedef kitleye (cinsiyete, yaşa, ilgi odaklarına göre) sponsorlu reklam çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekleştirmiş olduğunuz sponsorlu reklamlarınız ile takipçilerinizin dışında kişiler tarafındandan da gözükür. Sayfanızın erişiminin artmasının yanı sıra, sponsorlu reklamlar ile takipçilerinizide arttırabilirsiniz.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

2- Hangi Platform Kullanılmalı ? 

Türkiye’de sosyal medya sitelerine örnek verin dersek eğer hiç şüphesiz ki (Facebook, Instagram ve Twitter) ilk sıralarda yer almaktadır. Bir kamu kurumununda olmazsa olmaz 3 sosyal medya platformu Facebook, Instagram ve Twitter olmalıdır.

 

Yorum Yap